måndag 10 december 2012

Östgötabladet

Här har ni årets upplaga av Östgötabladet. Klicka på tidningen och läs vad 7B har skrivit.


måndag 3 december 2012

Vad tycker klassen om...

Nu när vi skrivit så mycket som vi gjort tänkte jag att det kunde passa med en muntlig övning. Jag är dock inte beredd att släppa Google Drive helt och hållet.

Min plan är att vi ska under x antal lektioner ska göra en kort undersökning samt en muntlig presentation av denna. För att göra undersökningen ska ni använda Google Formulär och till redovisningen ska ni jobba i Google Presentation.

Ni kommer jobba i par eller grupper om tre. Länk till grupperna hittar ni nedan:
Länk: Grupper 8B
Länk: Grupper 8C

Syfte

Tanken är att ni ska få bekanta er med några fler av Google Drives produkter. Ni ska även träna er på att planera och genomföra en kortare muntlig presentation med hjälp av digitala verktyg. 

Arbetsgång

  1. Först ska ni komma på ett ämne. Tanken är att ni ska genomföra en klassundersökning, så det gäller för er att komma på något som ni vill ta reda på. Det kan vara alltifrån favoritmat till om de tror att det finns utomjordingar. Ni hittar på tre frågor som rör det ämne ni tycker är intressant.
  2. Nu ska ni skapa undersökningen. Detta gör ni genom att:
    1. Skapa Formulär
    2. Dela till alla i gruppen + johan.fang.skola.odeshog@gmail.com
    3. Skriv in era frågor - Välj vilken typ av fråga och hur ni vill att klassen ska svara
    4. När ni är färdiga publicerar jag länken och klassen genomför undersökningen
  3. Nu är det dags att sammanställa informationen. Ni kan göra detta på olika sätt. Jag kan hjälpa de grupper som vill göra diagram.
  4. Dags att göra presentationen. 
    1. Skapa Google Presentation
    2. Dela till alla i gruppen + johan.fang.skola.odeshog@gmail.com
    3. Jobba med: Text, Bilder, Diagram
  5. När allt är färdigt redovisar grupperna inför klassen. Ni har då er Google Presentation som stöd och pratar fritt utifrån det som ni kommit fram till. Ta upp detta i er redovisning:
    • Varför valde vi ämnet?
    • Vilka frågor hade vi?
    • Vad svarade klassen?
    • Vad hade vi förväntat oss?

Förslag

Vad vet klassen om...

TV, dataspel, fotboll, hästar, godis, musik, artister, skidåkning, vädret, aliens, Italien, bilar, mopeder, vindkraftverk, bondgårdar, grisar, gräs, is, film, kändisar, nyheter, IKEA, Volvo, 8B, lärare, spinning, träning, mat, dryck, Burger King, Jul, Nyår, Lysingskolan m.m

Färdiga enkäter

Sport

torsdag 8 november 2012

Bedöma andras texter.

Hej

Dags att skriva lite igen. Den här gången ska vi jobba i grupper/par där tanken är att alla ska hjälpas åt att utveckla varandras texter. Klickar ni på länken nedan hittar ni hela arbetet. Där finns alla info ni kommer behöva.

Vi kommer ägna hela fredagslektionen åt att gå igenom samt börja testa oss fram.

Arbetet bygger på att alla har Google-konton. Det kommer ges tid till att skapa detta under lektionen.

Länk: Skrivuppgift - Elevbedömning

Länk: Elevbedömning - Lathund

Länk: Grupper 8B

Länk: Grupper 8C

Utvärdering

Klicka på länken nedan och klicka dig igenom en kort utvärdering. 



Instruktion uppstart  Google-konto:

  1. Gå till www.google.se
  2. Klicka på Logga in knappen i det övre högra hörnet
  3. Har du ett konto loggar du in
  4. Saknar du konto klickar du på länken till vänster: Skapa ett konto helt utan kostnad
  5. Fyll i informationen + Klicka i rutan längst ner att du godkänner
  6. Gå vidare till nästa steg

Instruktion - Dela dokument Google Drive:

  1. Logga in på Google
  2. Klicka på Drive i den svarta listan under adressfönstret
  3. Klicka på den röda knappen skapa till vänster på sidan.
  4. Välj Dokument
  5. klicka på Namnlöst Dokument längst upp till vänster
  6. Döp dokumentet till ditt namn och din klass. Ex: Robert 8L
  7. Klicka på den blå Dela-knappen i övre högra hörnet.
  8. Klicka i  rutan: Lägg till personer 
  9. Skriv sedan in dina gruppkompisars Gmail-adresser i rutan. Använd kommatecken för att dela på adresserna.
  10. Skriv även in min adress: johan.fang.skola.odeshog@gmail.com
  11. När du skrivit in alla adresser klickar du på den gröna knappen: Dela och Spara
  12. Om allt funkar så ska alla som du delat dokumentet kunna skriva i det samt kommenterar. Alla har varsin färg så att man kan se vem som skriver eller kommenterar.

Tidninsgarbete - HT 2012

Hej.

Dags att jobba lite med tidningens olika texter. Bloggen kommer att vara navet i denna uppgift. Här kommer ni kunna hitta planeringar, uppgifter och hjälp.

Arbetsgång:


  1. Introduktion + Genomgång
  2. Kortare uppgifter knutna till olika typer av tidningstexter
  3. Indelning i grupper
  4. Grupper tilldelas arbetsområde
  5. Skapa tidning
  6. Tidningen publiceras
Länk till mer detaljerad plan för arbetet: Tidningsarbete HT 2012 - År 7

Introduktion + Genomgång

Länk till smartboard genomgång: Genomgång - Tidningstexter

Uppgifter

Du ska göra tre olika typer av uppgifter knutna till olika texter i en tidning. Hämta hem dokumentet nedan som word-fil, så att du kan skriva dina svar direkt i dokumentet. 

Länk till uppgifterna: Tre tidningsuppgifter

Uppgift 1 - Tidningsordlista

Ta reda på vad de olika tidningsorden betyder. Använd internet för att hitta svaren.

Uppgift 2 - Läsa

Läs notisen och nyhetsartikel och svara sen på frågorna i uppgiftshäftet.

Länkar till texterna:

Uppgift 3 - Skriv notis

Leta upp en nyhetsartikel och skriv sedan om den till en notis. Gå till en svensk morgon- eller dagstidning och leta upp en nyhetsartikel. Läs den och försök att sammanfatta den. Skriv en kort notis om innehållet i artikeln.

Länkar till svenska tidningar:
Dagens Nyheter
Svenska Dagbladet
Corren
Expressen
Aftonbladet

Extrauppgift

Gör din egen löpsedel
Gör din egen löpsedel

Vi gör en tidning

Klassen kommer delas in i mindre grupper och tilldelas ett av följande arbetsområden:

  • 1:a-sida
  • Ledare + Insändare
  • Ettan
  • Lokalt
  • Sport
  • Nöje
  • Reklam
  • Sista sidan
Ni kommer att dela ett dokument på Google Drive som är kärnan i arbetet. Här kan ni skriva och redigera tillsammans. Jag kan även följa arbetet och hjälpa er. När alla redaktioner är färdiga sammanställer vi sedan texterna och har på så sätt skapat en egen tidning.


Mer info kommer senare.

Länk: Tidningsredaktion 7B

Länk: Enkät - Ordningsregler


Test - Ord & Texter (3 varianter av samma test)





Filmdiskussion - Till Vildingarnas Land

Hej

Här hittar du länken till min todaysmeet som vi ska använda när vi diskuterar filmen.

Klicka på länken. Skriv in ditt riktiga namn! Jag poängterar igen. Ditt riktiga namn!


Länk: Todaysmeet - Vildingarnas land




Soundtrack - Spotify

måndag 5 november 2012

Arbetarförfattare - år 9

Hej

Dags att fördjupa oss lite i litteraturen igen. Den här gången handlar det om några svenska giganter. Närmare bestämt arbetarförfattare. Arbetsområdet är indelat i tre delar där alla delar hänger ihop. Nedan följer en kortare instruktion.

Syfte:


Del 1: Fakta


Prezi: Genomgång


Genomgång - Inspelad

Del 2: Läsa texter

Klassen delas upp i grupper. Varje grupp läser en text av en arbetarförfattare och svarar sedan på några frågor. Sedan redovisas de lästa texterna i tvärgrupper. 

Del 3: Test

Arbetet avslutas med ett test. Till testet får man ha med sig alla sina egna anteckningar och svar som man producerat under arbetets gång. Man får ej ha med sig frågepapper eller andra blad utdelade av mig. Därför är det viktigt att man skriva tydliga svar på de faktafrågor vi jobbar med. 


måndag 8 oktober 2012

Fantasy - HT 2012 - År 7

En av de mest populära genrerna är otvivelaktigt fantasy. Vi kommer därför att jobba med detta område under en perioden fram till lovet.

Arbetet är tredelat. All information om arbetsgång och uppgifter finns i detta blogginlägg. Här hittar ni även länkar till genomgångar och olika källor att använda under arbetets gång.

Syfte

Tanken är att ni ska bekanta er med en populär litterär genre samt lära er om några viktiga författare. Tanken är även att ni ska läsa olika typer av texter och att ni ska få chansen att samtal om det ni läst i olika forum. Ni kommer även få chansen att träna er på att skriva kortare texter utifrån en mind-map. Arbetet kommer även sträva efter att utveckla er förmåga att använda internet för att söka och hitta information. Nedan finner ni en länk till utvalda delar av det centrala innehållet i LGR 11.


Del 1 - Faktadel

Del 1 syftar till att ge eleverna en grundläggande inblick i genren fantasy. Genom att jobba med frågorna i länken nedan är tanken att eleverna ska lära sig lite om litteraturen och tre utvalda fantasyförfattare och dess verk. Tanken är att eleverna svarar i dokumentet och att svaren sedan skickas in via DROPitTOme. För att hitta svaren är tanken att eleverna ska använda genomgången samt de länkar till olika källor som återfinns nedan.

Prezi - Genomgång


Länk: Frågor
Länk: Faktabok (Wikipedia)
Länk: Alex.se (Författarsök)

Använd även gärna googles sökfunktion. Det kan dock vara bra att ibland kolla med flera källor för att vara säker på att svaret är rätt.

Del 2: Vi läser texter

Text 1 - Vi läser ett utdrag ur Bilbo högt + Korsord (Antologi: Ess i Svenska år 7)

Text 2 - Klassen delas in i smågrupper och läser olika fantasytexter. De sammanfattar sedan sina tankar i ett gemensamt internetforum och redovisar sedan i tvärgrupper. Ladda hem frågepappret nedan och svara sedan på frågorna i gruppen. Alla måste skriva egna svar för att sedan kunna redovisa i tvärgrupper. Skicka in en kopia från gruppen till mig.

Texter:
ur Bröderna Lejonhjärta, Fantasy Antologi s. 122
ur De två tornen, SVENSKA I DAG s. 10
ur Samael, SVENSKA I DAG s.36
ur De vandrande städerna, SVENSKA I DAG s.72
ur Blodsugarna, SVENSKA I DAG s.90

Länk: Frågepapper - Smågrupper. 

Del 3: Fantasykollage

Alla skapar ett eget fantasykollage genom att jobba på sidan glogster.com. Tanken är att man väljer en specifik del inom fantasyn som man finner intressant. Nedan följer en lista med tänkbara ämnen:
- Författare
- Böcker
- Karaktärer
- Världar
- Filmer

Länk: Glogster.com (Obs! Man måste skapa ett konto)
Länk: Elevexempel

Del 4: Skriva

Vi avslutar avsnittet med en kortare skrivuppgift. Syftet med uppgiften är att ni ska få utmana er fantasi och försöka skapa en påhittad fantasyvärld. Uppgiften består av två moment som hänger ihop med varandra.

Först ska du skapa en tankekarta på nätet. Här får du chansen att tänka ut en fantasyvärld och skapa en historia med hjälp av stödord. Du skapar din tankekarta på nätet. Klicka på länken nedan så kommer du till text2mindmap.

När du skapat din tankekarta ska du sedan skriva en prolog. En prolog är egentligen en inledning. I prologen kan världen och huvudpersonerna beskrivas. Tanken är att du inte ska skriva en hel berättelse utan bara en kortare inledning till ditt fantasyäventyr.

Länk: Text2MindMap
Länk: Exempel på tankekarta

fredag 21 september 2012

Max 500 ord - En berättelse till en bild


Instruktion:

  1. Välj en av bilderna nedan. Kopiera in bilden i word-dokumentet.
  2. Välj en inledningsmening.
  3. Skriv din berättelse. Du får max använda 500 ord
  4. Lämna in den via DROPitTOme
  5. Jag rättar den.
  6. Bearbeta texten utifrån mina kommentarer.

Meningar:

- Han/Hon tittade på klockan.
- Det/den var det vackraste hon/han sett.
- Det var nu eller aldrig.
- Vem var mannen/kvinna som stod ensam där borta?
- Vinden fläktade i hans/hennes hår när vinden ökade.
- Det var försent!
- Blunda, sa hon/han.
- I hennes/hans ögon lyste paniken.
- Gatan låg öde. 
- Vilket håll skulle han/hon gå åt.











fredag 14 september 2012

tisdag 11 september 2012

Ordklasser - En bild av en genomgång

Lovade att lägga ut en bild av den komprimerade genomgången från igår. Tror inte den hjälper så värst mycket men här är den i alla fall. (Tur att jag har fått tillbaka datorn) 


Storybird - Konsten att skriva till bilder

Hej.

Om du går i 7B och läser detta har du förmodligen fått din dator. Kul! Då tänkte jag att vi ska använda den direkt genom att du ska få chansen att skapa din egen digitala bilderbok.

Vi kommer att jobba i något som heter Storybird. Du kommer ditt genom att klicka på märket nedan.

För att komma åt uppgifterna måste du logga in. Inloggningsuppgifter får du av mig efter genomgången. Det är bra om man går in och ändrar sitt lösenord direkt.

När ni loggat in har ni fyra olika uppgifter att välja mellan. Sen väljer man en konstnär, vars bilder man gillar. Utifrån dessa bilder skapar man sedan sin berättelse. Ganska enkelt eller hur?



Om ni klickar på bilden nedan kan ni se ett (väldigt enkelt och ganska dåligt) exempel på hur en färdig Storybird ser ut.

Glassresan on Storybird

När du är klar:Är du färdig med din storybird? Passa då på att testa att göra egna serier. Klickar du på bilden nedan kommer du till en sida som heter Toondoo. Där skapar du ett konto och testar dig fram. Be om hjälp.

torsdag 6 september 2012

Ordklasser - År 8

Hej. Dags att sätta tänderna i ett stycke saftig grammatik.Vi ska använda en vecka eller två till att repetera och fördjupa oss i ordklassernas fantastiska värld.

Vi kommer att fokusera på substantiv, adjektiv och verb. I detta inlägg kommer du att hitta allt du behöver för att arbeta med området.

Först kommer jag att hålla en liten presentation. Steg två är att klicka på länken med arbetsuppgifter nedan. Ni ska hämta hem den och sen jobbar ni i den. Jag kommer också lägga upp lite dokument som ni kan ha som hjälp.

Nu kör vi!

Länk: Arbetsuppgifter

Länk: Lathund - Substantiv, Adjektiv, Verb

Länk: Substantiv

Länk: Adjektiv

Länk: Verb




söndag 26 augusti 2012

Skrivregler - År 7

Hej

Ny vecka, nya uppgifter. Vi ska under denna vecka fokusera på skrivregler. Vi kommer att prata om och jobba med uppgifter som ska hjälpa er att utveckla er skrivförmåga.

Längre ner i inlägget hittar ni min genomgång samt uppgifter.

I det centrala innehållet står det att följande ska tas upp i undervisningen:
  • Språkets struktur med stavningsregler, skiljetecken, ordklasser och satsdelar. 

Prezi: Skrivregler

Länk: Uppgifter - Skrivregler (Ess i Svenska 7)

Länk: Lathund - Skrivregler

måndag 20 augusti 2012

Språk!

Hej.

Detta inlägg handlar om språk. Vi kommer att prata om och jobba med språkbruk, språkhistoria och grannspråk. I detta inlägg kommer du hitta allt som behövs för att klara arbetsområdet.

Först följer en arbetsgång. Mer utförliga instruktioner och arbetsmaterial kommer att läggas upp allt eftersom.

1. Introduktion / Genomgång
2. Norska / Danska - Uppgifter + Texter
3. Minoritesspråk - Grupparbete

Ordlistor:
Danska till svenska
Norska till svenska
Google translate

PowerPoint - Genomgång - Språk!

söndag 19 augusti 2012

Novell - HT 2012 - År 9

Dags att vakna. Ett år kvar. Nu kör vi! Först ut är ett av mina favoritområden. Novell. Ni är säkert bekanta med genren men tanken är att kunskapen ska fördjupas och att ni i slutänden kan producera en välskriven novell.

I detta blogginlägg hittar ni allt ni behöver. Jag har länkar till arbetsgång och betygsmatrisen samt bäddat in min genomgång. Använd dessa som hjälpmedel under arbetets gång.

Notebook - Centralt innehåll + Arbetsgång

Betygsmatris

Prezi - Genomgång


Inspirationsfilmer:

Septembervind

One life:
Nu kör vi!
Johan

onsdag 15 augusti 2012

Studieteknik - år 7 HT 2012

Här kommer det inom kort finnas genomgångar, länkar och annan information angående arbetsområdet studieteknik.

Studieteknik - En introduktion - Response (Du måste ha Smart notebook installerat för att se filen)


Prezi:


Film (Konto på sli.se behövs för att se film):

måndag 28 maj 2012

Strindberg - 100 år

Hej

I åttan jobbar vi med med en liten digital utställning om August Strindberg. För att se resultatet letar du dig vidare till elevbloggen.



torsdag 24 maj 2012

Ordkunskap - år 7

Hej

Tänkte vi skulle jobba på med lite ordkunskap så här mot slutet av terminen.

Klicka på länken nedan och ladda sedan hem filen. Spara den i dropbox och jobba sedan på.

Ordkunskap - År 7

Vi kan ha jobbat en del med det i höstas, kolla då era skrivböcker och se om ni har gjort någon av uppgifterna.

Använd ordbok och synonom-ordbok när ni slår upp orden. Ska ni söka på nätet använd då helst någon av följande länkar:

Lexin - Ordbok
Synonym-ordbok
SAOK-ordlista


Lycka till!

tisdag 15 maj 2012

Klassiska böcker blir film

Hej.

Tänkte vi skulle se en film baserad på en klassisk bok (i ett fall baserad på en författares liv). Vi följer sedan upp med diskussion och recension.

Bäddar in fyra trailers nedan som kan fungera som stöd när vi väljer film.

Les Miserables - Baserad på boken med samma namn av Victor Hugo


Dorian Gray - Baserad på boken Dorian Grays porträtt av Oscar Wilde


Romeo & Julia - Baserad på pjäsen med samma namn av William Shakespeare


En ung Jane Austen - Baserad på sanna historier ur Jane Austen liv

måndag 7 maj 2012

Ett par minuter

Hej

Denna vecka kommer vi fokusera på det muntliga. Tanken är att ni på tre lektioner ska förbereda och genomföra en kort muntlig presentation för klassen.

För mer information se notebook-filen eller klicka på länken till arbetsuppgiften nedan.

Länk: Arbetsuppgift

Länk: Notebook - Genomgång

Länk: UR.se - Tungan rätt i mun

onsdag 25 april 2012

Niklas Krog - Inför författarbesöket

Hej

Nästa vecka får vi besök av författaren Niklas Krog. Han skriver fantasyböcker och kommer att berätta om sitt skrivande.

Vi kommer som förberedelse jobba lite med fakta om Niklas och hans böcker. Vi kommer även läsa utdrag ur några av hans böcker.

Den första uppgiften är att lösa ett Niklas Krog korsord (Vill ni se korsordet, klicka på länken nedan). För att lösa korsordet ska ni använda Niklas egna hemsida som hjälp. (Se länken nedan)

Länk: Korsord
Länk: niklaskrog.nu

Vi kommer även läsa följande texter:
- Det mystiska skeppet, utdrag hämtat från antologin: Svenska I Dag - Från Cras till Krog
- Krigarens väg, utdrag ur - s. 275
- LoopHole - Drakmagi och saftsmugglare, utdrag ur - s. 57, Namataru
- Till världens ände, utdrag ur - s. 99, Kapitel 26
- Ingen rädsla, utdrag ur - s. 112, Kapitel 20

Niklas Krog - Mellan Raderna



Legenden om Tann - Dräparen (Trailer)

måndag 16 april 2012

Litteratur - VT 2012 - År 9

Hej

Dags att ta tag i litteraturbiten. Efter mjukstarten förra veckan kör vi igång för fullt denna vecka. Under tisdagen håller jag en övergripande genomgång till litteraturhistorien. Viktigt att man tar anteckningar då detta kan vara till hjälp vid den avslutande tentan.

Nästa vecka kommer jag prata mer om Shakespeare och hans verk Hamlet.

Då vi har ont om datorer under en period har jag i år valt att gå tillbaka till ett inte så fullt digitalt arbete som ifjol. 

Genomgångar:

1. Prezi - Genväg till litteraturen


Uppgifter:

Kreativt författarporträtt:

Du/Ni ska skapa ett kreativt porträtt av en betydande författare (se listan nedan). I porträttet ska ni ta upp grundläggande fakta kring författaren och hans/hennes böcker. Ni ska även läsa upp eller dramatisera en del av er författares verk. Ni kan jobba med datorer (prezi, glogster, power point). Dock kan det finnas ont om datorer. Ni kan även jobba med affischer och klippa och klistra. Du/Ni ska även göra en genväg till ett känt verk av författaren. Se bilden om Sagan om ringen nedan. Se nedan för arbetsgång.

1. Välj en författare från listan (Du/Ni kan även föreslå ett eget val men måste då bekräfta med mig först)
2. Försök att hitta fakta om författaren och något av personens mest kända verk
3. Detta är vad du/ni ska göra:
  • Författarportätt - Muntlig redovisning
    • Kort redovisning där fakta kring författaren och några verk tas upp.
  • Läsa högt/spela upp del av text
    • Välj ut en text och läs eller spela upp den. Öva så att ni kan läsa med inlevelse.
  • Genväg till en roman/pjäs
    • Skapa en fyra rutor lång sammanfattning av ett känt verk.






Länk: Författarlista
Alex.se










Examination:

Arbetet avslutas med en examinationsuppgift som genomförs i skolan. Till sin hjälp har elevrna sina anteckningar och av mig utskrivna faktablad. Uppgiften hittar du om du klickar på länken nedan.

Examinationsuppgift

Lycka till.

onsdag 28 mars 2012

Datorn i klassrummet

I detta inlägg har jag samlat material som rör min presentation: Datorn i klassrummet. Jag har lagt ut min prezi samt länkat till alla de saker jag tar upp.

måndag 26 mars 2012

En fantastisk berättelse - år 7

Hej.
Tänkte att det var dags för er att få visa vad ni går för skriftligt. Denna uppgift är knuten till fantasytemat och min förhoppning är att era berättelser kommer bli både fantasifulla och spännande.

Länk: Introduktion (Obs! Kräver NoteBook)

Du hittar två länkar nedan. Klickar du på dem får du två tänkbara förslag på hur du ska börja din berättelse. Du väljer den du tycker verkar mest intressant och skriver sedan fortsättningen. Du får gärna leta upp bilder som du tycker illustrerar din historia. 

Hämta hem filen och skriv din berättelse i Word. 

Länk 2: På en främmande planet - En Sci/Fi-berättelse

Saker att tänka på när du skriver:
Typsnitt: Times New Roman
Teckenstorlek 12
Radavstånd: 1.5
Rak höger marginal

Länk: Nytt stycke

Partidebatten

Klassen delas in i fyra grupper. Utifrån 3 givna ämnen och ett ämne som varje grupp hittar på kommer vi sedan genomföra en debatt där alla ska försöka göra sin röst hörd.

Tanken är att vi sjösätter idéen under måndagen, jobbar med den under tisdagen och genomför debatten på torsdag. Om någon skulle vara sjuk då kör vi ändå. Alla i gruppen ska vara så delaktiga att det går att genomföra även om någon saknas.

Varje parti ska även ha ett namn som återspeglar gruppens tankar.

Ämnen:
- Skolan har tilldelats 1 miljon. Vad ska vi göra med pengarna?
- Big Brother - Bra underhållning eller dåliga förebilder?
- Framtidens miljö - Vad kan vi i Ödeshög göra för att rädda miljön?
- Eget ämne

Länk till grupperna

onsdag 21 mars 2012

Till Vildingarnas Land

Hej. Som avslutning på fantasyavsnittet ser vi på filmen Till Vildingarnas Land. Vi kommer att ha en längre diskussion där eleverna även kommer kunna skriva ner sina tankar. Klicka bara på länken nedan. Lösenordet får ni av mig på lektionen.

Länk: Writeboard 7C

Länk: Writeboard 7B



IMBD - Where The Wild Things Are

Länk: Original soundtrack - Spotify

onsdag 29 februari 2012

Fantasy År 7 - VT 2012

En av de mest populära genrerna är otvivelaktigt fantasyn. Vi kommer därför att jobba med detta område under en period framöver.

Arbetet kommer att vara tredelat. All information om arbetsgång och uppgifter kommer att finnas i detta blogginlägg. Här kommer ni även hitta länkar till genomgångar och olika källor att använda under arbetets gång.

Del 1 - Faktadel
Del 1 syftar till att ge eleverna en grundläggande inblick i genren fantasy. Genom att jobba med frågorna i länken nedan är tanken att eleverna ska lära sig lite om litteraturen och tre utvalda fantasyförfattare och dess verk. Tanken är att eleverna svarar i dokumentet och att svaren sedan skickas in. För att hitta svaren är tanken att eleverna ska använda genomgången samt de länkar till olika källor som återfinns nedan.

Länk: Fantasyforum 7C
Länk: Fantasyforum 7B

Prezi - Genomgång


Länk: Frågor
Länk: Faktabok (Wikipedia)
Länk: Alex.se (Författarsök)

Använd även gärna googles sökfunktion. Det kan dock vara bra att ibland kolla med flera källor för att vara säker på att svaret är rätt.

Del 2: Vi läser texter
Text 1 - Alla läser ett utdrag ur Bilbo + Korsord (Antologi: Ess i Svenska år 7)

Text 2 - Klassen delas in i smågrupper och läser olika fantasytexter. De sammanfattar sedan sina tankar i ett gemensamt internetforum och redovisar sedan i tvärgrupper. Ladda hem frågepappret nedan och svara sedan på frågorna i gruppen. Alla måste skriva egna svar för att sedan kunna redovisa i tvärgrupper. Skicka in en kopia från gruppen till mig.

Texter:
ur Bröderna Lejonhjärta, Fantasy Antologi s. 122
ur De två tornen, SVENSKA I DAG s. 10
ur Samael, SVENSKA I DAG s.36
ur De vandrande städerna, SVENSKA I DAG s.72
ur Blodsugarna, SVENSKA I DAG s.90

Länk: Frågepapper - Smågrupper. 

Del 3: Fantasykollage
Alla skapar ett eget fantasykollage genom att jobba på sidan glogster.com. Tanken är att man väljer en specifik del inom fantasyn som man finner intressant. Nedan följer en lista med tänkbara ämnen:
- Författare
- Böcker
- Karaktärer
- Världar
- Filmer

Länk: Glogster.com (Obs! Man måste skapa ett konto)
Länk: Elevexempel

Del 4: Fantasytest
Vi avslutar avsnittet med ett litet test. Har man varit aktiv på lektionerna och gjort alla de uppgifter vi jobbat med så ska man klara testet bra. Vi bestämmer en dag tillsammans.

Faktauppsats - År 9

Då var det dags för den årligt återkommande faktauppsatsen. Detta är ett ämnesöverskridande arbete där svenskan samarbetar med historia. Tanken är att alla elever ska skriva en faktauppsats om någon väl vald del av vår historia. Detta inlägg fungerar som startpunkten för arbetet. Här hittar du länkar till arbetsblad och även mina genomgångar.

Länk: Hur skriver man en faktauppsats

Länk: Ämne - Faktauppsats 2012

Länk: Skrivinstruktioner

Länk: Inledningen - Ett exempel

Prezi: Genomgång

tisdag 7 februari 2012

5 små scener

Hej 7B.
Idag (onsdag) är jag borta men Kerstin och Annika är där istället. Jag har tänkt mig att ni ska göra en kortare dramaövning. Jag har delat in i er grupper om fyra. Klicka på länken med era namn på för att komma till uppgiften. Ladda gärna ner filen och skriv ett kort manus i den.

Uppgiften går ut på att ni på ganska kort tid ska skapa en kort scen utifrån de förutsättningar ni får i uppgiften. Alla ska delta på något sätt. Lektionen avslutas med att ni spelar upp er scen för klassen. Scenen kan vara kort och behöver inte innehålla jättemånga repliker. Det viktigaste är att ni snabbt kan enas om en ide och försöka skapa olika figurer som kan vara med i scenen.

Lycka till.

Tidsschema:
1. 13.50-13.55 - Intro/Gruppindelning
2. 13.55-14.20 - Skapa scenen
3. 14.20-14.40 - Spela upp

Grupper:





Nu kör vi den även för 7C.

Klicka på er grupp och jobba enligt instruktionerna.

Hilda, Fredrika, Gustav T, Isabella

Simon M, Maja, Jonathan, Stina

Emma, Simon U, Hanna, Sigge

Alma, Elin, Arvid, Emelie, Johanna


Stand By Me - Filmarbete

Som en del av temat Ungt liv ser vi på filmen Stand By Me. Efter att vi sett filmen ska eleverna skriva en slags filmrecension samt diskutera filmen i helklass. Nedan återfinns en länk till de frågor jag vill at eleverna ska utgå ifrån när de skriver sin filmreflektion.

Stand By Me - Filmreflektion, frågor.

söndag 5 februari 2012

Dikter - En chans för den som vågar.

Hej. Klickar du på länken nedan kommer du till en sida där du kan skriva några korta rader. Du kan vara anonym om du vill. Jag har egentligen ingen djupare tanke med sidan än att den kanske kan bli Lysingskolans eget diktforum.

Online-tjänsten heter todaysmeet.com och är väl först och främst tänkt som en digital mötesplats där man kan diskutera saker via nätet. Det verkar enkelt så det är säkert något jag kommer använda mig av i framtiden. Men just här och nu använder jag det som en levande diktsamling.

Klicka på länken. Skriv in ett namn och tryck på join. Skriv din dikt (max 140 tecken) och tryck på say. Enkelt.

http://todaysmeet.com/Dikter

torsdag 26 januari 2012

Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö

Under VT kommer vi att läsa Kim Novak... i helklass. Varje torsdag ska man ha läst ett stycke i boken som vi diskuterar eller jobbar med skriftligt.

Om det är någon som missar en diskussion tar man igen det genom att svara skriftligt på några frågor. Jag länkar nedan till dessa frågor. Kom ihåg att det själv gäller att hålla koll på vad man missat.

Länk till introduktion - Notebook

Lässchema:
v. 3 - till sid.65
v. 4 - till sid. 126
v. 5 - till sid. 182
v. 7 - läst ut bok

Länkar till frågor:
Frågor till sid. 65
Frågor till sid. 126
Frågor till sid. 182
Frågor till sista delen

onsdag 25 januari 2012

Inför Nationellt Prov Svenska - VT 2012

Hej.
Det är snart dags för de nationella proven i svenska. Just nu jobbar vi med olika uppgifter inför proven. Jag länkar till några av de genomgångar jag haft samt ett dokument med information om olika typer av texter.

Notebook-genomgång: Inför NP 2012

Notebook-genomgång: Olika texttyper

Word-dokument: Olika texttyper

onsdag 18 januari 2012

Tidningsarbete - år 7

Hej.

Dags att jobba lite med tidningens olika texter. Bloggen kommer att vara navet i denna uppgift. Här kommer ni kunna hitta planeringar, uppgifter och hjälp.

Arbetsgång:

  1. Introduktion + Genomgång
  2. Kortare uppgifter knutna till olika typer av tidningstexter
  3. Indelning i grupper
  4. Grupper tilldelas arbetsområde
  5. Skapa tidning
  6. Lämna in färdiga sidor
  7. Tidningen publiceras på svenskbloggen.
Länk till mer detaljerad plan för arbetet: Tidningsarbete VT 2012 - År 7

Introduktion + Genomgång
Länk till smartboard genomgång: Genomgång - Tidningstexter

Uppgifter
Du ska göra tre olika typer av uppgifter knutna till olika texter i en tidning. Hämta hem dokumentet nedan som word-fil, så att du kan skriva dina svar direkt i dokumentet. 

Länk till uppgifterna: Tre tidningsuppgifter

Uppgift 1 - Tidningsordlista
Ta reda på vad de olika tidningsorden betyder. Använd internet för att hitta svaren.
Uppgift 2 - Läsa
Läs notisen och nyhetsartikel och svara sen på frågorna i uppgiftshäftet.

Länkar till texterna:

Uppgift 3 - Skriv notis
Leta upp en nyhetsartikel och skriv sedan om den till en notis.

Listor på de som skickat in uppgifterna - 7B/7C

Vi gör en tidning
Mer info kommer senare.

Länkar till klassernas olika tidningsredaktioner:

Färdiga tidningstexter:
7Bs tidning
7Cs tidning

Test - Ord & Texter (3 varianter av samma test)



DEADLINE: 7C - TORSDAG 9/2
DEADLINE: 7B - FREDAG 10/2

fredag 13 januari 2012

Fokus: Läsa - År 7

Under uppstarten av terminen kommer vi att jobba en del med läsning i olika former.

Förutom högläsning och egen läsning kommer vi jobba med en del uppgifter som handlar om olika sätt att läsa på.

För de som har tillgång till notebook länkar jag nedan till genomgången. Där finns även sidanvisningar och uppgifter.

Genomgång + Uppgifter: Läsa på olika sätt

Här hittar du sidor och uppgifter annars:
Lärobok (Ess i svenska:) sid. 6-17
Studiebok: sid 19-31, uppgifter: 3, 4, 7acd, 8, 9